Tényleg kelleni fog egyszer a szemüveg? Vajon annál is rosszabb lesz, mint mikor matekórán az első padba kényszerültünk – ami miatt a többiek egyből le is strébereztek? Lelőhetnénk a poént az elején, de olvass csak tovább, hogy drága kamujósnők helyett a tudomány vázolja fel, milyen lesz a jövőd.
Biztosan láttál már a buszon vagy a villamoson olyan középkorúakat, akik olyan távol tartják az arcuktól az újságot, hogy szinte belenyomják az előttük ülő nyakába. Ilyenkor persze azt hiszed, milyen mókás a jelenet, és te biztosan tekintettel lennél az előtted ülőre, de majd meglátod, milyen az, ha közelről nem látod.
Miért nő az olvasótávolság?
A probléma forrása nem betegség, nem valami speciális nyavalya, hanem az öregedés. Az emberek többsége igyekszik mindent megtenni azért, hogy puha és rugalmas maradjon a bőre, hogy minél később kezdjen ráncosodni, festi a haját, hogy elfedje az ősz hajszálakat, fiatalosan öltözik és fiatalos zenét hallgat, hogy ne érezze a korát, de arra senki nem gondol, hogy a szem sem őrzi meg a fiatalkori adottságait.
Az úgynevezett öregszeműség (orvosi szóval presbyopia) a szem rugalmasságának folyamatos csökkenését jelenti. Ha csökken a rugalmasság, romlik a szem közeli fókuszáló képessége. Emiatt van az, hogy a korábbi 25-30 centiméteres olvasótávolság folyamatosan nő, és az emberek 40 éves koruk fölött legszívesebben már nyújtott karral olvasnának újságot, a széküket meg olyan távol tolják az irodában a kijelzőtől, hogy szinte már el sem érik a klaviatúrát.
Tehát igen, biztosan kelleni fog egy olvasószemüveg
Ahogy a Galaxis útikalauz stopposoknak első fő tétele kimondja: NE ESS PÁNIKBA! Az öregszeműség nem elkerülhető, de önmagában nem vezet sem vaksághoz, sem 120-as dioptriához. Negyven fölött nagyjából 5-10 évente romlik egy dioptriát a szemünk. A folyamat általában akkor zárul le, amikor eléri az ember a 60-at – ekkorra körülbelül 3 dioptriával kell erősebb szemüveget hordania.
Az öregszeműség korrigálható szemüveggel, kontaktlencsével vagy akár (fájdalommentes) lézeres szemműtéttel is. És valamivel mindenképp korrigálni kell, főleg mert a jelenleg aktuális nyugdíjkorhatár 65 év, szóval 65 éves korodig nagy eséllyel kell nap mint nap olvasnod vagy kijelző előtt dolgoznod. Rajtad múlik, melyik megoldást választod, de legalább már most tudod, hogy egyszer erről is biztosan döntened kell.
forrás:
https://www.hazipatika.com/betegsegek_a_z/oregszemuseg/1009
http://eleslatas.blog.hu/2016/08/30/egyszer_a_te_kezed_is_rovid_lesz
http://eleslatas.blog.hu/2017/04/12/kikerulhetetlen_a_latasromlas