Egészen biztosan láttad már, amikor valakinek szinte rövidnek bizonyul a karja az újság vagy a könyv olvasásakor, annyira távol tartja a szöveget az arcától. Azt is biztosan tudod, hogy valószínűleg közelre rosszabbul lát, ezért tartja távol a lapot, de azt lehet, hogy nem tudod, hogy ez az állapot téged sem fog elkerülni. Ha pedig utolér, választhatsz az olvasószemüveg, a lézeres olvasószemüveg-kezelés és a fárasztó, nyújtott karral olvasás között. Mielőtt hirtelen a harmadikat választanád, íme öt fontos tudnivaló a lézeres olvasószemüveg-kezelésről.
1. Előbb-utóbb mindenkinek szüksége lehet rá
A kor előrehaladtával mindenkit elér a presbyopia, azaz az öregszeműség. A szemlencse elveszíti a rugalmasságát, s a szem nem lesz képes közelre és távolra is úgy alkalmazkodni, mint korábban, ezért a közeli tárgyakat már homályosan látjuk idősebb korunkban. Ilyenkor válik szükségessé az olvasószemüveg vagy a lézeres olvasószemüveg-kezelés. Nem mindegy, hogy melyiket választjuk, mert míg az olvasószemüveg sok bosszúságot okoz, hiszen folyton eltűnik, megkarcolódik, cserélgetni kell, a lézeres olvasószemüveg-kezeléssel végleg megszabadulhatunk az olvasószemüvegtől.
2. A kezelés során csak az egyik szem lesz mínuszos
Az olvasószemüveg-kezelés egy mindkét szemet érintő, lebenyes femtolézeres eljárás. A lebeny elkészítése után a domináns szemet nullára, a nem domináns szemet pedig mínuszos dioptriára „csiszolja” a lézer. Persze csiszolás címszó alatt ne képzelj el hirtelen mindenféle barbár módszert! A beavatkozást lézerrel végzik, fájdalommentesen.
3. Az agyunk illeszti össze a képet
Az olvasószemüveg-kezelés során kihasználjuk az agyunk egy különleges képességét. Az emberi agy ugyanis képes arra, hogy ha a két szem által látott kép között csak kis különbség van, a két képet tökéletesen összeilleszti. Ezért a lézer az egyik szemet úgy „állítja be”, hogy a távoli és a közepes, a másik szemet pedig, hogy a közeli és közepes távolságban lévő tárgyakat lássa élesen. A két képet összeillesztve, úgy a közeli, mint a távoli, sőt a közepes (monitor) távolságra lévő dolgokat is tisztán látjuk.
4. Nem szabad külön-külön tesztelgetni műtét után a szemeket
Amikor tesztelik a látást, általában külön-külön, az egyiket mindig letakarva vizsgálják a szemeket. Aki nem szemüveges vagy kontaktlencsés, az is átesett ilyesmin még gyerekkorában. Na ez az, amit nem szabad próbálgatni az olvasószemüveg-kezelés után, ugyanis az agynak szüksége van pár napra a változás elfogadásához.
5. Fontos a szemcsepp
A kezelés után kétféle szemcseppet kell használni. Az egyik a gyulladáscsökkentő szemcsepp, ezt három hétig szükséges alkalmazni. A másik pedig a műkönny, ezt legalább fél évig. Ne riasszanak meg a számok! Ha belegondolsz, hogy hat hónapig csepegtetsz a szemedbe vagy hosszú éveken át próbálsz hunyorogva, nyújtott karral olvasni, amíg teljesen fel nem adod, valószínűleg nem nehéz a választás.
Forrás: