Minden, ami a lézeres látásjavítással kapcsolatos

Lézeres látásjavítás

Lézeres látásjavítás

Gyakori kérdések a lézeres szemműtétekkel kapcsolatban

2020. november 19. - éleslátás

A lézeres szemműtétet megelőző leggyakoribb kérdések

Kérdések sokasága kavarog az emberek fejében minden orvosi beavatkozás előtt, és nincs ez másképp a lézeres látásjavítás esetében sem. Összeszedtünk 5 fontos kérdést és meg is válaszoljuk őket.

Széles spektrumon mozognak a lézeres látásjavítással kapcsolatos kérdések. Vannak olyanok, amelyek a műtétet megelőzően érdekesek, és vannak, amelyek inkább a gyógyulással kapcsolatosak. Ezek közül válogatva válaszoltunk meg öt gyakori kérdést.

shutterstock_251490871.jpg

Előfordulhat, hogy visszaromlik a szem a lézeres műtét után?

Sokan tartanak attól, hogy nem lesz végleges a lézeres látásjavítás eredménye, de a válasz megnyugtató.

Felnőttkorban, amikor a dioptriák már stabilizálódtak, nem rontja a közelre nézés a szemet, ugyanígy a sok távolba nézéstől sem fog javulni. A kulcs ez esetben a stabilizálódás, ami azt jelenti, hogy egy év alatt sem változik a dioptrai értéke, azaz "beállt" a végleges látásromlás. Ha már nem romlik valakinek a szeme távolra, akkor maradandó eredmény várható a lézerkezeléstől, mert a kezelés a stabil szövetszerkezetű szaruhártyát érinti, mely nem változtatja formáját.

Lézeres szemműtéttel megelőzhető a szürkehályog?

A szürkehályog (szakszóval: cataracta) a szemlencse beszürkülését jelenti. Ez egy igen gyakori betegség, amelynek kialakulása nagyban köthető az idő múlásához, más betegségekés életmódbeli tényezők mellett.

A lézeres látásjavítás nem befolyásolja a szürkehályog kialakulását, tehát megelőzni nem lehet vele, de szerencsére a kezelését sem gátolja. Tehát ha valakinek volt már lézeres szemműtéte, az nem zárja ki azt, hogy később a szürkehályog miatt is megműtsék, ha szükséges.

Gyakran fordul elő, hogy valakinek csak az egyik szemét műtik szürkehályoggal, azaz csak az egyik szemlencsét cserélik ki műlencsére, ami egyből a fénytörési hibákat is megszünteti. Ilyen esetekben javasolt a másik szem lézeres kezelése, hogy az érintett mindkét szemével ugyanolyan jól lásson. Ezzel elkerülhetők a nagy dioptria-különbség miatt fellépő kellemetlenségek.

shutterstock_269313245.jpg

Műtét allergiaszezonban?

A magyar lakosság körülbelül 30%-a szenved valamilyen allergiától. Sokak tapasztalják meg például saját bőrükön vagy az ismerőseik által a szénanátha és főleg a parlagfű okozta kellemetlen tüneteket. Joggal merül fel ezért a kérdés, hogy elvégezhető-e a lézeres látásjavítás akkor, amikor rettentően sokat tüsszögünk.

A válasz szerencsére az, hogy igen, ha valakit épp gyötör az allergia, akkor is elvégezhető a műtét. Ehhez az kell, hogy előre tájékoztassuk az orvost, így ha a kezelés közben mondjuk  tüsszentenünk kell, tarthatnak egy kis szünetet két műtéti lépés között. Amíg a lézerek működnek, addig viszont minden apró mozgás is nagyon zavaró, azt az egy-egy percet mindenképpen tüsszentés nélkül kellene kibírnunk. Azonban ez nagyon rövid időt jelent, sőt az izgalom is elnyomja az ingert, ezért általában nem okoz problémát az allergia.

Van olyan autoimmun betegség, amely miatt nem műthető az ember szeme?

A lézeres látásjavítás előtt mindig részletesen felmérik a páciens aktuális állapotát és alaposan átnézik a kórtörténetét. Vannak olyan betegségek, amik miatt sajnos nem végezhető lézeres látásjavítás, és ebbe a csoportba tartoznak bizonyos autoimmun betegségek is.

Az autoimmun betegségek közül a kötőszöveti betegségek mellett nem javasolt a műtét elvégzése. A többi autoimmun betegség esetén a szedett gyógyszerektől függ, hogy biztonságosan elvégezhető-e a kezelés, ezért mindenképp be kell számolni az orvosnak a gyógyszerekről is az alkalmassági vizsgálat során!

Mikor lehet munkába állni a kezelés után?

Ez egy összesetett kérdés, mely a kezelések fajtájától függ.

A felszíni, azaz PRK-kezelés után egy héttel már el lehet kezdeni dolgozni, és a gyógyulást, eredményt a napi 8 órás monitorhasználat sem befolyásolja. Változó azonban, hogy milyen ilyenkor a kezelt közeli látásélessége és mennyire fáradékony a szeme, ezért az orvosok általában azt javasolják, hogy a páciensek fokozatosan térjenek vissza a megszokott kijelzőhasználathoz, így nem terhelik meg egyből a szemüket.

A lebenyes, FEMTO vagy a legújabb SMILE kezelés után általában elég egy napot kihagyni.

focus-444-kepek2.jpg


Aki már egy ideje fontolgatja a lézeres látásjavítást, jelentkezzen be bátran alkalmassági vizsgálatra, hogy kiderüljön, a lézer lesz-e a megoldás a látásproblémáira, és hogy feltehesse azokat a kérdéseit, amikre eddig esetleg nem kapott választ!

A bejegyzés trackback címe:

https://lezereslatasjavitas.blog.hu/api/trackback/id/tr5516201970

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása