Minden, ami a lézeres látásjavítással kapcsolatos

Lézeres látásjavítás

Lézeres látásjavítás

8 egészségügyi tényező, amely megakadályozhatja a lézeres látásjavítást

2020. március 13. - éleslátás

Bár a legtöbb ember alkalmas a lézeres látásjavításra, vannak olyan tényezők, amelyek megakadályozhatják a beavatkozást. Ezek általában az első konzultáció és az alkalmassági vizsgálat során kiderülnek, de összeállítottunk egy listát, ami már a szemműtét lehetőségének fontolgatásakor is segítséget nyújthat.

ke_pernyo_foto_2020-03-05_10_11_37.png

Cukorbetegség

A megdöbbentő statisztikák szerint Magyarországon körülbelül egymillió ember szenved a cukorbetegség különböző típusaitól. Ez a sokakat érintő probléma bizonyos esetekben sajnos kizáró ok lehet, ha lézeres szemműtétről van szó. De mielőtt azonnal kirekesztenénk egymillió embert a műthetők köréből, azt tanácsoljuk, feltétlen vizsgáltassák meg magukat a cukorbetegek is, mert jelenleg csak az inzulinos és a nem stabil állapotú betegekre vonatkozik az azonnali elutasítás.

Autoimmun betegség

A cukorbetegséghez hasonlóan fennakadást okozhatnak az autoimmun betegségek is. Azonban ezek közül sem mindegyik állja útját automatikusan a lézeres látásjavításnak. Ugyanis az, aki Crohn-betegségben (az emésztőrendszer krónikus gyulladásos megbetegedése) vagy a colitis ulcerosa (fekélyes vastagbélgyulladás) aktív formájában szenved, de egy éve tünetmentes és gyógyszert sem kell szednie, lehetséges, hogy műthető. Tehát mindenképp orvosi tanácsra van szüksége azoknak, akiknek valamilyen autoimmun betegsége van.

adobestock_139821385.jpeg

A látás folyamatos, nem szűnő romlása

Ha valamilyen okból kifolyólag az ember szeme folyamatosan, akár drasztikus mértékben romlik, akkor nem javasolt a lézeres beavatkozás egészen addig, amíg az állapot nem stabilizálódik. Hasonló okokból kifolyólag nem nem engedélyezik a szakemberek a 18-20 év alattiaknak a kezelést, ugyanis annak az életszakasznak még természetes velejárója a szaruhártya formálódása.

Tompalátás

A tompalátás is lehet kizáró tényező. Tompalátásról akkor beszélünk, amikor nem érkezik az agyba megfelelő, éles, kontrasztos kép. A kép lehet homályos, de akár duplikált is (például kancsalság esetén), közös azonban az a jellemző, hogy nincs kimutatható szervi ok. Homályos lehet a kép például akkor, amikor hatalmas dioptriájú korrekcióra van szükség, de akkor is, ha túl nagy a különbség a két szem között. Jelenleg a szakorvosok mínusz 13-tól plusz 5 dioptriáig, cylinder esetén pedig mínusz 6 dioptriáig javasolják a lézeres szemműtétet - a megadott értékek alatt, illetve felett általában már nem.

Zöldhályog

Alkalmatlanná tehetik az embert a lézeres szemműtétre meghatározott szemészeti betegségek is, ilyen például a zöldhályog. Csüggedésre viszont nincs ok, mert bizonyos esetekben egy megelőző kezeléssel a zöldhályog sem feltétlen marad kizáró tényező.

Súlyos szemműtét

Ha a lézeres látásjavításra vágyónak korábban már volt súlyos szemműtéte, okvetlenül tudatnia kell ezt a szakorvosával, hogy a kórtörténetet és a szemet megvizsgálva eldönthesse, elvégezhető-e a felszíni beavatkozás.

Pacemaker

Sajnos gátat szabhat a lézeres látásjavításnak egy-egy egész szervezetre kiterjedő, belgyógyászati betegség is. Nem képeznek kivételt ez alól azok a szívproblémák sem, amelyeket esetleg már meg is oldottak egy pacemakerrel, ugyanis a lézeres kezelés szempontjából ez továbbra is veszélyforrást jelenthet.

adobestock_110733432.jpeg

Terhesség

Elsőre furcsának hathat a gondolat, hogy a terhesség is kizáró tényezője a lézeres szemműtétnek, amely egy fájdalommentes, nagyon gyors gyógyulással járó beavatkozás. Azonban akármennyire kíméletes is a módszer, az állapotos nőknek a szeme is változásban van a terhesség ideje alatt. A terhesség során fellépő hormonális változások és a vízvisszatartás okozta szemszárazság hátráltathatja a gyógyulást, az pedig csak hab a tortán, hogy az állapotos nőknek a szaruhártyája is megváltozik abban a bizonyos kilenc hónapban. A szaruhártya természetesen a szülés után pár hét alatt helyre jön, de addig csak fals információkat ad a szem állapotáról, ezért ilyenkor nem ajánlott a lézeres látásjavítás. Természetesen, ha megszületett a baba, eltelt fél év és nem jön a kistestvér, akkor újra elkezdhet gondolkodni a lézere beavatkozáson a kismama.

Ezt a cikket olvasva semmiképp se riadj vissza a lézeres szemműtéttől, de ismerd a veszélyforrásokat, és bátran végeztess alkalmassági vizsgálatot, hogy kiderüljön, műthető-e a szemed!



Források: focusmed.hu, sasszemklinika.hu, diabetes.hu, webbeteg.hu

 

A bejegyzés trackback címe:

https://lezereslatasjavitas.blog.hu/api/trackback/id/tr3815504522

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása